Co zrobić będąc posiadaczem starego zniszczonego  mebla?  Czy  samodzielnie próbować naprawić uszkodzenie czy oddać mebel do specjalistycznego zakładu w którym dokonana zostanie renowacja?

Aby pomóc Państwu odpowiedzieć na to pytanie, umieściliśmy na stronie kilka porad dotyczących odnawiania mebli .Po zapoznaniu się z materiałami i technikami naprawy, ocenicie Państwo własne możliwości w tym zakresie i podejmiecie odpowiednią decyzję. Renowacja mebli nie jest bardzo trudna wymaga jednak czasu, cierpliwości i zapału.

Aby pomóc Państwu odpowiedzieć na to pytanie, umieściliśmy na stronie kilka porad dotyczących odnawiania mebli .Po zapoznaniu się z materiałami i technikami naprawy, ocenicie Państwo własne możliwości w tym zakresie i podejmiecie odpowiednią decyzję. Renowacja mebli nie jest bardzo trudna wymaga jednak czasu, cierpliwości i zapału.

Politura czy lakier ?


Pierwszym pytaniem na jakie musimy odpowiedzieć jest stwierdzenie czy mebel pokryty jest Politurą czy lakierem.  Aby sie o tym przekonać dokonamy próby. W  mało widocznym miejscu powierzchnię mebla pocieramy wacikiem zwilżonym spirytusem. Po kilku minutach oglądamy pocieraną watę.
- Jeżeli jest  czysta - to znaczy, że drewno było polakierowane,
- Jeżeli stanie się szara, brudna - to także drewno było lakierowane ale jest  brudne,
- Jeżeli watka zacznie się lepić i zabarwi kolorem mebla - to znaczy ze mebel był politurowany .  

Czyszczenie politury -  Do czyszczenia powierzchni  mebli politurowanych stosujemy mieszaninę benzyny lakowej z olejem lnianym. Do umycia blatu stołu wystarczy mieszanina 50 cm3 benzyny (1/5 szklanki) i 10 cm3 oleju lnianego (proporcja 5:1). Benzynę lakową (sprzedawaną także pod nazwą Lack Nafta lub Alifat Nafta) kupimy w sklepach  z farbami. Olej lniany (nie  mylić z pokostem lnianym) można kupić w sklepie dla artystów plastyków lub markecie budowlanym.  


Uwaga Benzyna jest łatwopalna dlatego opisane niżej czynności wykonujemy przy otwartym oknie nie używając żadnego ognia ani nie znajdując się w pobliżu  zapalonego na kuchni gazu, piecyka gazowego i zapalonego papierosa..
Zanim posłużymy się mieszaniną czyszcząca warto z  powierzchni politury , szczególnie z blatów stołów usunąć nakapane plamy po różnych napojach. Powierzchnie mebla przemywamy szmatką lekko zwilżoną zwykłą wodą i natychmiast potem wycieramy do sucha (inną szmatką).


Jak to zrobić. Przed przystąpieniem do pracy zakładamy gumowe rękawice.  Mocno wstrząśniętą przygotowaną mieszaninę z benzyny lakowej i oleju lnianego nawilżamy (nie moczymy) flanelową szmatkę i przecieramy nią mebel na niewielkiej powierzchni. Jeżeli szmatka się brudzi odwracamy ją i ponownie przecieramy powierzchnię (jeżeli mebel jest bardzo brudny  możemy użyć miękkiego papieru toaletowego). Tak samo postępujemy z innymi częściami mebla. Posmarowana mieszaniną powierzchnia stanie się lśniąca. Jeżeli po godzinie mebel jest nadal tłusty i lśniący to należy go wypolerować czystą, suchą szmatką flanelową.

Pielęgnacja  politury -  nie zalecamy stosowania dostępnych na rynku  mleczek i sprayów  do odświeżania mebli ani sprzedawanych w tubkach past zawierających wosk typu "FORNIT". W preparatach tych znajdują się środki, które nie wysychają  lecz  tworzą na powierzchni mebla klejąca się brzydka warstwę w którą z łatwością wnika kurz.  Do częstego pielęgnowania politury najlepiej posłużyć się dostępnym na rynku preparatem „Meblo”  marki Kiwi, lub jeżeli posiadamy bardzo jasny mebel politurowany, możemy użyć oleju wazelinowego.  


Jak to zrobić. Miękką flanelową szmatkę lekko zwilżamy (nie moczymy) preparatem  MEBLO lub wazelinowym i delikatnie wcieramy go w powierzchnię mebla. Nanoszona warstwa musi być cienka. Po 15-tu minutach kiedy powierzchnia mebla stanie się matowa możemy ponownie przetrzeć ją olejkiem. Jeżeli natomiast nadal jest  tłusta, to  nadmiar wycieramy inną suchą flanelową szmatką. Odświeżanie możemy przeprowadzać raz na tydzień po warunkiem ze nanoszona warstwa będzie cienka bowiem proces ten ma korzystny wpływ na mebel i nie tylko optycznie go wybłyszcza, lecz nasącza i impregnuje, dzięki czemu staje się bardziej odporny na zachlapanie i spowalnia wysuszanie drewna.

Czyszczenie lakieru -  zalecamy stosowania dostępnych na rynku  mleczek typu Cif, które prowadzą do zmatowienia lakierów. Najkorzystniej używać letniej wody  odrobina mydła  lub płynu do mycia naczyń. Miękką flanelową szmatkę  moczymy , a następnie mocno wyciskamy i przecieramy nią powierzchnie mebla. Następnie czyszczone wycieramy do sucha inną sucha szmatką. Silne zabrudzenia w bruzdach usuwamy posługując się szczoteczka do mycia rąk, należy pamiętać aby nie trzeć powierzchni zbyt silnie.

Pielęgnacja lakieru – zalecamy „Odnawiacz lakieru” marki Starwax, który jest bardzo wydajny a meble odświeżone tym preparatem dłużej utrzymują świeżość. Jeżeli używamy popularne odświeżacze w tubkach i sprayu należy zachować umiar w stosowaniu tych preparatów. W swoim składzie mają one wosk który nie wysycha do końca lecz po kilku miesiącach  tworzy warstwę do której łatwo przyczepi się kurz i brud.  


Uwaga.  Zalecany  preparat jest łatwo palny dlatego opisane niżej czynności wykonujemy przy otwartym oknie nie używając żadnego ognia ani nie znajdując się w pobliżu  zapalonego na kuchni gazu, piecyka gazowego i zapalonego papierosa.


Jak to zrobić. Preparat rozprowadza się miękką szmatką (flanelową) na niedużej powierzchni mebla odczekuje ok. 5 minut, po czym  poleruje się do sucha inną miękką szmatką.