|
Po upadku cesarstwa we Francji, pseudo antyczny styl empire utrzymał się jeszcze przez kilka lat na niektórych dworach książęcych w Europie. Meble dworskie poprzez swoje przeładowanie elementami pseudo antycznymi, wymagały znacznych środków finansowych, na co nie było stać ówczesnej burżuazji. Dlatego meble dla szerokich grup mieszczaństwa zaczęły być wzorowane na angielskich meblach z końca XVIII wieku. Przesądziły o tym wartości użytkowe jakie proponowało wzornictwo Sheratona i jego następców. Nowy styl meblarski zwany biedermeierem opanowuje kontynent europejski około 1815 roku i trwa do około połowy XIX wieku. Styl ten rozwinął się głownie w Niemczech, Austrii, Czechach i na Węgrzech
Meble w okresie biedermeieru posiadają formę prostą i praktyczną która swój początek miała w Anglii w końcu XVIII wieku. Odznaczają się one dobrym rzemieślniczym wykonaniem, przejrzystą tektoniczną formą i skromną dekoracją. Dostosowane są do małych wnętrz mieszczańskich. Podstawowym surowcem do produkcji mebli był ciemny polerowany mahoń, orzech , brzoza, czereśnia , grusza, wiąz, topola, dąb. Drewna tego używano jako fornirów. Stosowana dekoracja to prosta snycerka w oparciach krzeseł i podporach stołu oraz wąskie wstęgi prostego ornamentu wykonane w intarsji i umieszczone na większych płaszczyznach meblowych. W dekoracji chętnie wykorzystywano ozdobne układy słojów. Do 1830 roku w zdobieniach występowały detale architektoniczne jak kolumny z kapitelami a po tym okresie wszelkiego rodzaju profile, gzymsy czy występy zostają ograniczone do minimum. Szafy , komody i inne meble skrzyniowe mają formy proste i gładkie. Nogi, podpory i oparcia mebli biedermeierowskich ponownie korzystają z kształtów giętych i elipsowatych. W okresie biedermeieru po raz pierwszy pojawiły się w użyciu sprężyny pod wyściełaniem mebli co w znaczący sposób podniosło komfort wszystkich mebli do siedzenia.
Jednym z ulubionych mebli tego okresu był sekreter budowany dwojako, bądź to jako prosty sprzęt który posiadał zdobienia intarsją tylko w części z szufladkami umieszczoną za płytą , bądź to jako mebel o bogatszym ukształtowaniu korzystającym w formie z elementów architektonicznych. Innym popularnym meblem była oszklona nieduża szafa – witryna. Służyła do przechowywania porcelany, pamiątek itp. Do podobnych celów używano etażerek i serwantek. W budowanych szafach bibliotecznych płaszczyzny oszklonych drzwi podzielone są dekoracyjna kratą podobnie jak w stylu Sheratona z XVIII wieku. Również angielskie krzesła stanowiły pierwowzór dla krzeseł biedermeierowskich i podobnie jak oryginały posiadały ażurowe oparcia o najróżniejszych formach. Środek oparcia wypełniała kratka z delikatnym motywem snycerskim lub intarsją. Spośród mebli do siedzenia używano także kanapy i sofy, których specyficzną odmianą była sofa z szufladkami umieszczonymi w bocznych oparciach.
|
|
 |